• 1399/11/02 - 17:20
  • 36
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با حضور مشاور امور اجتماعی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد:

امضای تفاهم نامه سند بیماری های غیرواگیر با دستگاه ها/ سازمان های مردم نهاد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

با حضور مشاور امور اجتماعی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تفاهم نامه همکاری دوجانبه فی مابین سازمان ها / انجمن های مردم نهاد با دانشگاه علوم پزشکی منعقد گردید.

دکتر سیدمرتضی احتشام‌فر مشاور امور اجتماعی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آئین امضای تفاهم‌نامه سند بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن و همچنین سند سالمندان که با حضور معاون بهداشتی دانشگاه و جمعی از مدیران ارشد سازمان ها، ادارات و سازمان های مردم نهاد برگزار شد، اظهار کرد: بیماری‌های غیرواگیر یکی از چالش‌های بسیارجدی در جامعه است و طبق آخرین آمار ثبت شده ۴۱ میلیون مرگ و میر سالانه در جهان  که ۷۱ درصد مرگ ها را شامل می شود به بیماری های غیر واگیر مرتبط است.

وی افزود: متاسفانه سالانه ۱۵ میلیون مرگ در سنین ۳۰ تا ۶۵ سال داریم که ۸۵ درصد در کشورهای با درآمد پایین و متوسط بوده و ۴ گروه مرگ و میرهای قلبی و عروقی با ۱۷.۹ میلیون نفر، سرطان‌ها ۹ میلیون نفر، ریوی با ۳.۹ میلیون نفر و دیابتی با ۱.۶ میلیون نفر جزو ۴ مرگ اول غیرواگیر در جهان هستند و متاسفانه این آمارها همه‌ساله رو به افزایش است؛ ضمن اینکه سالانه ۸ میلیون نفر به علت ارتباط مستقیم با دخانیات فوت می‌کنند که ۷ میلیون آن مصرف‌کننده هستند.

دکتر احتشام‌فر با بیان اینکه در مسیر اصلاح فرهنگ‌های نادرست رایج در جامعه نیازمند یک تلاش و اتحاد مشارکتی و همه‌جانبه هستیم، خاطرنشان کرد: کاهش نسبی مرگ‌های زودرس، کاهش نسبی مصرف الکل، کاهش میزان فعالیت بدنی، کاهش مصرف نمک در جامعه، حذف استعمال دخانیات ، تغذیه سالم، پیشگیری از حمله‌های سکته قلبی و مغزی، مصرف دارو، کاهش مرگ و میر حوادث ترافیکی و آموزش صحیح و به‌موقع از جمله مهمترین اولویت‌ها است.

وی تصریح کرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمامی حوزه‌های ذکر شده این آمادگی را دارد تا مدرس در اختیار مجموعه‌های متقاضی جهت ارائه آموزش‌های به‌روز در راستای سبک زندگی سالم قرار دهد.

همچنین تاکید کرد سازمان بهداشت جهانی؛ سالمندان را در ۳ گروه جوان، میانسال و پیر دسته بندی کرده است. گروه جوان بین ۶۰ تا ۷۵ سال، گروه میانسال بین ۷۵ تا ۹۰ سال و گروه سالمند بالای ۹۰ سال است و این گروه‌ها هر یک نیازمند پیگیری و مراقبت ویژه هستند تا آسیب‌ها به‌دور بمانند.

کتر احتشام‌فر خواستار آموزش‌های به‌روز و مستمر شد و گفت: در حوزه آموزش باید از ظرفیت رسانه‌ها در مسیر تحقق اهداف ۱۳ گانه تفاهم‌نامه سند بیماری‌های غیرواگیر و سند سالمندان به‌خوبی بهره‌مند شد و از ظرفیت بسیار کلیدی و اثربخش لحظه‌ای نباید غافل شد. در این نشست مدیران و نمایندگان استانداری، استاندارد، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیمه سلامت، بهزیستی، دانشگاه فردوسی، شهرداری، صداوسیما، انجمن همیاران سلامت و انجمن MS به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و آمادگی خود را جهت همکاری فی‌مابین با دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کردند.

 در پایان تفاهم نامه همکاری دوجانبه فی مابین سازمان ها / انجمن های یاد شده با دانشگاه علوم پزشکی منعقد گردید.

  • گروه خبری : هماهنگی امور استانها
  • کد خبر : 157150
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید